Melahat Yalçın

ŞİŞİK ORMANI ÇATIŞMASI/15 OCAK 2005/MAZGİRT
Melahat Yalçın, Erzincan da üniversiteyi bitirdikten sonra Ağrı da 1 yıl öğretmenlık yapmış, mevcut eğitim sistemi içerisinde öğretmenlik yapmayı reddederek , 2004 de HKO saflarında halkın önce öğrencisi sonra öğretmeni olmak için, silah kuşandı. Kısa ama görkemli bir mücadele yürüttü.

Adı: Melahat
Soyadı: Yalçın
Doğum Yeri: Dersim/Pülümür
Doğum Tarihi: 1980
Parti Adı: ?
Konumu: ?

Mazgirt şişik ormanında Faşist diktatörlüğün özel tim helikopteri içindeki komuta kademesiyle birlikte imha edildi.

Maoist Komünist Partisi 30 Nolu Bildiri’den…

Halka, Partilerine ve yürüttükleri komünizm davasına sevdayla bağlılıkları sonucu ne ölüme ne de düşmana teslim oldular! Her ikisini de canlarını Halk Savaşı davasına feda ederek yenmesini bildiler. Tıpkı 1995 yılında ve aynı arazide şehit düşen komutanları Mete ve onunla birlikte omuz omuza şehit düşen diğer 13 kahraman savaşçı gibi son kurşunlarına kadar vuruşarak şehit düştüler.

Hem de bu kez askeri bakımdan düşmana darbe vurmasını da başardılar. Üstelik bunu, düşmanın teknik, sayısal, objektif koşullar vb. her bakımdan üstünlüğüne rağmen başardılar. Güçler dengesi aleyhteydi. Ama kahraman savaşçılarımız görüldüğü gibi dillere destan bir kahramanlık tarihi yarattılar.

Operasyon Komuta Kademesi Gerillalarımızca imha Edildi!

Düşman, ağır kayıp verdi. Ama o her zamanki gibi yine kendi kayıplarının gerçek-tam sayısını kamuoyuna açıklamadı. Savaş dışı bırakılanların tam sayısını vermediği gibi ölenlerin komuta kademesindeki yerini de gizledi. Halk ve Halk Kurtuluş Ordusu üzerinde psikolojik üstünlük sağlama amacıyla kayıplarını gizlemeye çalışsa da boşuna! Çünkü “yalancının mumu yatsıya kadar yanar!” iki gün süren dişe diş muharebede düşman kaybı “iki ölü, üç yaralı” değil daha fazla sayıdadır. Çatışmada bir yüzbaşı, Özel Hareket Timinden bir astsubay, bir uzman başçavuş ve üç özel hareket tim elemanı imha edilip savaş dışı bırakılırken, çatışma anında ağır yara alan operasyon başı bir binbaşı ise yaralı olarak kaldırıldığı Elazığ askeri hastahanesinde ölmüştür. Yine iki gün boyunca devam eden çatışmada 10 civarında özel tim elemanı ağır yaralar alarak savaş dışı olmuştur.

İki gün boyunca havadan yapılan saldırılar esnasında bir savaş helikopteri içindeki komuta kademesiyle birlikte imha edilmiştir. Çatışmada Yılmaz GÖÇ Yoldaşımız hiç bir kurşun almadan düşürdüğü helikopterin pervanesinin kafatasını parçalamasıyla şehit düşmüştür. Mazgirt cumhuriyet savcısı da ailelerin ölümün nasıl gerçekleştiği sorusuna yanıt olarak resmi tutanaktan bu bilgiyi vermek zorunda kalmıştır. Faşizmin borazanlığını yapan komprador medyanın yansıttığı gibi ölenler er degil özel hareket timleridir. Faşist diktatörlüğün başı olan cumhurbaşkanı’nın, meclis başkanın’nın, genelkurmay başkanı’nın yayınladıkları “başsağlığı” mesajlarındaki “duyarlılığın” nedeni faşist ordunun gizlediği ağır kayıplardan kaynaklıdır… Biz Komünistler kayıplarımızı gizlemedik-gizlemiyoruz. Dün olduğu gibi gelecekte de gizlemeyeceğiz. Çünkü bizim halktan gizleyeceğimiz hiçbir şey yoktur.

Bizler onlar için vardık, varız ve varolacağız!

Önceki İçerikAkan Küçükdoğan
Sonraki İçerikYurdanur Özkan