Garip Kalkan

1994”ün Mart ayında askerden izne geldiğinde gerillaya katılır.
97’nin 14 Mart’ında Çemişgezek-Karagedik’te şehit düşer.
1973 Hozat –Bozlupınar doğumlu
Kod Adı: Serhat
Konumu : savaşçı biliniyor.
Meslek: Serbest –işçilik

Abisi ve akrabalarının anlatımı:

Gerilla öncesi köy yaşantısında gençlik içinde sevilen bir insandı. Herkesin yardımına koşan, bilgisi oranında bir şeyler anlatan çalışkan biriydi. Gerillaya katılmadan önce kuryelik yapıyordu. Kırsalda yoldaşlarıyla ilişkileri iyiydi. Her anı esperilerle dolu olması ve güler yüzlü yönüyle yoldaşların sempatisini kazanmıştı.

Askere gitmeden önce gerillaya sürekli katılacağını söylüyordu. Bizde askere git-gel ondan sonra gerillaya katıl diyorduk. Askerliğini yapmadan gidersen asker kaçağı olarak aranırsın, devlette senin nerde olduğunu açığa çıkarır diyorduk. 

Ve askere gitti. Askerdeyken Erzincan kırsalında PKK ile askerler arasında çatışma yaşanır, PKK  bu çatışmada 3 şehit 2 yaralı veriyor. Garip orada yaralı olan gerillayı kendi sırt çantasındaki battaniyesine sararak bir başka askerle birlikte aşağı  indiriyor. Başında bulunan üsteğmen Garip’i azarlayarak hakaret ediyor, yaralı gerillaya yardımcı olduğu için. Daha sonra 15 gün çadır, 3 günde katıksız cezaya çarpıtılıyor. 2-3 ay sonra izne geldiğinde bir daha askerliğe geri dönmedi. Bu yaşadıkları onu çok etkilemişti. Askerlik öncesi parti sempatizanıydı. Askerde yaşadıkları onun gerillaya katılışını daha hızlandırdı. Askeri alanda cesaretli biriydi.

Önceki İçerikARTVİN-YUSUFELİ ÇATIŞMASI
Sonraki İçerikCÜNEYT KAHRAMAN