Taylan Yıldız

MKP Açıklamasından; Aslen Dersim-Mazgirt’li olan Taylan Yıldız yoldaş 5 Aralık 1977 tarihinde Ankara’da doğdu. Çocukluğunun ilk yılları Dersim’de geçti. Liseyi Bursa’da okudu. Hareketli, neşeli ve güler yüzlü bir çocuktu. Küçük yaşlardayken babası Hüseyin Yıldız, siyasi tutsak olarak hapishaneye girdi ve sekiz yıl tutuklu kaldı.

16 yaşındayken Bursa Hapishanesi’nde tanışmak için görüşüne gittiği Mustafa Kaya yoldaş ile tanışması, onun örgütlü yaşamla ve bilinçle bulusmasına neden oldu. 1994 Şubat ayında Dersim Mazgirt’te gerçekleşen Kirzi çatışmasında şehit düşen yoldaşlar arasında babasının olduğu yönünde çıkan haber üzerine Taylan yoldaşın çıktığı yolculuk, onda derin izler bıraktı. Şehit düşen yoldaşlar arasında babasının olmaması bu etkiyi azaltmadı ve Bursa’ya döndüğünde mücadele konusunda daha kararlı ve ısrarcıydı artık. ‘95 yılında Bursa’da yedi arkadaşıyla birlikte çeşitli bankamatikleri bombaladığı ve polis otosuna molotof kokteylli saldırı düzenlediği gerekçesiyle evine baskın düzenlenerek gözaltına alındı ve tutuklandı. Özellikle mücadelenin zorlaştiği ve hapishanelerde örgütlü kalabilme mücadelesinin yükseldiği dönemde,

96 yılında politik tutsakların örgütlü duruşunu engellemek amacıyla gerçekleştirilmeye çalışılan F Tipi Projesine karşı yürütülen Ölüm Orucu direnişinde yer alması, yaşanılanların pratiği ışığında örgütsel yapısını ve donanımını geliştirmesi, Taylan yoldaşın nitelikli bir kadroya dönüşmesinde en büyük etkiyi oluşturdu. Sağlam bir karakterin üzerine oturan devrimci kişiliğinde en dikkat çeken yönü, halkçılığı idi. Gittiği her yerde ve iletişim kurduğu herkeste saygı uyandıran ve halk tarafından çok sevilen Taylan yoldaş, sevecenliği, inanılmaz sabrı, dinginliği, gözlerindeki ışıltı ve en zor zamanlarda dahi yitirmediği güler yüzüyle, saflığını yitirmeyen parlak zekasıyla bir çok insanı derinden etkiledi ve örgütledi. Yaşarken örgütledi, gidişindeki görkem ve cesaretle örgütlemeye devam edecek. O, hapishanelerde yoldaşlarıyla aynı siperlerde düşmana karşı direniş bayrağıydı. 1996 Ölüm Orucu direnişinde yer aldı. 2000 Ölüm Orucu muharebelerinde bir gözünü kaybetti. Partimizin Marmara bölge faaliyetlerinin toparlanmasında önemli bir rol oynadı. Partimizin bilinçli genç bir üyesiydi. Bilinçli bir gelecek çağrısıydı. 17’lerle ölümsüzleştiğinde Parti 2. Kongre delegesiydi.

Önceki İçerikÖkkeş Karaoğlu
Sonraki İçerikAYDIN HANBAYAT