ORHAN GÜL

Doğum Yeri: Dersim – Mazgirt – Quyiçi Köyü (Kızılcık)
Doğum Tarihi: 1973
Ölümsüzlük Yeri: MAZGİRT – KIZILCIK KÖYÜ ÇATIŞMASI
Ölümsüzlük Tarihi: 26 EKİM 2004
Kod Adı: Cemal
Konumu: PÜ – DBK Üyesi

ORHAN GÜL

Orhan Gül partizan düşünceleri ile daha küçük yaşlarda işçi kesimi içerisinde örgütlü sempatizan olan babası Nurettin Gül yoldaşın 1980 yılında sosyal faşistler tarafından katledilmesiyle tanıştı. Çocukluğundan beri parti ile içli dışlı olan Orhan yoldaş, ortaokul yıllarından beri parti sempatizanı olarak faaliyet yürüttü.

1997 yılında Adana’da tutsak düşen Orhan yoldaş, kaldığı Ceyhan, G.Antep özel tip ve Sincan F Tipi hapishanelerinde Partisinin direniş bayrağını hep yükseklerde tutarak; barikatlarda, F tipi operasyonlarında ön saflarda yer aldı. 2000 Ölüm Orucu Direnişine 1. ekipte katıldı. Ve devletin tahliye rüşvetini kabul etmeyerek 2001 Ekiminde tahliye olduktan sonra ölüm orucu direnişine Alibeyköy’de devam etti. Orhan Gül, örgütlü mücadele ve yaşamdan bir an dahi kopmadı ve 2002 Eylülünde gerçekleştirilen Birinci Kongre de parti üyesi oldu.

Orhan Gül, Kongre sonrası Doğu Dersim Alt Bölge Komitesinde yer alarak Mazgirt bölgesinde siyasi komiser olarak faaliyet sürdürdü. 2004 yazında ise Dersim Bölge Komitesine atandı.

Önceki İçerikHalk Demokrasisi, Bağımsızlık, Sosyalizm ve Komünizm Bayrağını Daha Yükseklere Çekmek İçin; Emek Seferberliğine Katıl!
Sonraki İçerikHASRET KAAN ASLAN