OKAN ÜNSAL

MKP Açıklamasından:

3 Ekim 1971’de Ankara’da doğdu. Ünsal yoldaş babası polis komiseri olduğu için ailesiyle birlikte çeşitli illere gitmek durumunda kaldı. ODTÜ deki üniversite öğrenciliği döneminde 1990 yılında devrimcilerle tanışan Ünsal yoldaş yüksek öğrenimini tamamlamadan MLM ideolojiyi benimseyerek partimiz saflarında örgütlenip profesyonel mücadeleye başladı. Partimizin önder kadrolarından Okan Ünsal yoldaş komünist gençliğimizin devrim, komünizm mücadelesi içerisinde çelikleşerek partimiz önderliğindeki gençlik örgütümüz içerisinde yer aldı. Bu faaliyetleri sürdürürken, 1994’te düşmana esir düştü.

1996 büyük Ölüm Orucu direnişinde yer aldı. 2000 Ölüm Orucu direnişine önderlik edenlerden biriydi. Tüm gerici zincirleri parçalamış bilimsel bir serüvenciydi. Devrimin pratik görevlerinin yanında birtakım teorik sorunları da çözmek, O’nun mücadele anlayışının en belirgin özelliklerinden biriydi.

Lenin yoldaşın “Devrimci teori olmadan, devrimci pratik olmaz” şiarından hareketle devrimci yaşamının büyük bir kısmını teorinin gelişimine adamış, partimiz içerisinde komünist bir aydın olarak ön plana çıkmıştı. O aynı zamanda entellektüelizmle komünist ideolojinin nasıl birbiriyle uyumlu halde yan yana kalabileceklerini dosta da düşmana da gösterdi.

Bu gerçekliğinden dolayı Ünsal yoldaş parti 1. Kongremiz’de Merkez Komitesi üyeliğine ve Merkez Komitesi içindeki görev bölümünde Siyasi Büro’ya seçildi.

Önceki İçerikKenan Çakıcı
Sonraki İçerikÖkkeş Karaoğlu