GÜLNAZ YILDIZ

MKP Açıklamasından;

1979 yılında Tunceli-Hozat, Zankirek Köyü’nde doğdu. Daha sonra babasının mesleğinden dolayı ailece Manisa’ya yerleştiler. Anadolu Ögretmen Lisesi’nde yatılı olarak okuduğu yıllarda ve sonrasında yaz tatilini ailesinin yanında tarlada tütün toplayarak geçiren Gülnaz Yıldız yoldaş, çevresinde yaşanan her türlü soruna karşı duyarlı bir kişiydi. Özverisi, fedakarlığı, mücadeleyi ve yoldaşlarını yoğun bir şekilde sahiplenme duygusu onun en belirgin özelliklerindendi. Kendi mücadelesini yürütürken bununla da yetinmeyip çevresindeki insanlara da kendi bilincini taşıyarak onları örgütlemeyi görev bilirdi.

1998 yılında Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliğini kazandı. Aynı yıl üniversitede Partizan Gençlik ile tanışarak bu alanda mücadeleye katıldı. 16 Mart 1999’da Edirne siyasi polisinin gerçekleştirdiği “örgüt operasyonu”nda gözaltına alındı. 4 gün gözaltında kalarak mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Devrimci öğrenci gençlik hareketi içerisinde mücadeleye aktif bir şekilde devam etti. Trakya Üniversitesi’nde gelişen devrimci öğrenci muhalefetini bastırma amaçlı açılan soruşturmalar sonucunda değisik zamanlarda okuldan uzaklaştırma cezaları aldı.

20 Ekim 2000’de başlatılan Ölüm Orucu direnişi döneminde de okulda yapılan eylemlere aktif olarak katıldığı için yine okuldan bir dönem uzaklaştırma aldı. Bu süre içerisinde ailesinin yanına dönmektense, F tipine nakledilen komünist-devrimci tutsakların aileleriyle ilgilenmeyi, onların yanında olmayı tercih eden Yıldız yoldaş kadınlar olmadan devrim olmaz devrim olmadan kadınlar kurtulmaz stratejik şiardan hareketle 2002 yılında kurtuluş mücadelesinin şah damarı olan gerillaya katılarak mücadelesini sürdürdü. Bulunduğu gerilla bölgesi ve gerilla birliği içerisinde kısa sürede gelişme kaydeden yoldaş, parti üyesi ve bulunduğu birlikte komutan yardımcısıydı.

Önceki İçerikHüseyin Özalp
Sonraki İçerikKenan Çakıcı