ENDERCAN YILDIZ

Doğum Yeri: Dersim – Çemişgezek – Akirek Köyü ( Gözlüçayır)
Doğum Tarihi: 1960
Ölümsüzlük Yeri: Sincan F Tipi Cezaevi – Ölüm Orucu-181.Gün
Ölümsüzlük Tarihi: 18 Nisan 2001
Kod Adı: Fazlı
Konumu: P.MK Üyesi – Komutan

ENDERCAN YILDIZ
Babasının devlet memuru olması nedeniyle çocukluk yılları Malatya’da geçti. Devrimci mücadele ile genç yaşlarda tanıştı. İstanbul Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisini bitirdi. Üniversite öğrencisi iken saflarda yerini almıştı. 1984 yılında tutsak düştü. Ağır işkencelerden geçmesine rağmen politik kimliğinden taviz vermedi. 6 yıl Metris ve Çanakkale Cezaevlerinde kaldı.

1990’da tahliye olunca Konferans Kanadının KBK bünyesinde örgütlenerek gerilla birliğinde komutan ve siyasi komiser olarak faaliyet yürüttü. Gerilla birliğinde siyasi komiser kimliğiyle Nazimiye, Dereova, Kemah Meyvanlı çatışmalarına; Kıl ve Yayladere karakol baskınlarına katıldı. 1994 Nisan’ın da MK üyesi ve aynı zamanda TMLGB Genel Sekreteri olarak geldiği İstanbul’da, 1995 Eylül’ün de tutsak düştü. İşkence hanelerde bir komünistin göstermesi gereken tavırdan bir dirhem bile eksik tavır göstermeyen Fazlı yoldaş, tutuklanıp önce Bayrampaşa Hapishanesi’ne oradan Diyarbakır ve Malatya hapishanelerine götürüldü.

Merhaba can dostum
Uzun süredir yazamadım size. Canlara yazdığınızı ama mutlaka yazdığınızı tahmin ediyorum. Yanlışlıktan dolayı; unutkanlık da biraz eklenince pek yazamadım dostlarıma. Bugün epeyce yazdım. Haftada iki gün gönderiliyor. Sağlığım elverdiğince bütün dostlarıma yazacağım.
Ben canavar gibiyim. Bak 110’uncu günde hala yazabiliyorum. Bu yeni bitirdiğim altıncı mektup. Biraz acele ediyorum; posta her an gelebilir. Saatler belli değil çünkü. Sana da yetişsin mektup.
Umarım sağlığın iyidir. Gönderdiğin selamlarını almıştık. Ailen ziyaretine gelirse selam ve sevgilerimizi iletirsin.
Faks ve tel problemliymiş; PTT ile o yüzden gönderiyoruz. Mektup çeşitleri gidebiliyor.
Anacığım her hafta kardeşlerimle ziyaretime geliyor, sağ olsun. O hasta haliyle canım benim yalnız bırakmıyor.
Dağ dumandır şimdi bu havalarda canımız. Ciğerlere Yel Dağı’nın kokusunu çekmeyi ne kadar çok isterdim. Her gün, her gece uzaktan da olsa soluyoruz; ama bu yetmiyor.
Havalar birkaç gündür soğudu. Öncesi tam bir bahar havasıydı.
Burada şimdilik sonlarken, seni özlemle gözlerinden ve yanaklarından öpüyorum.

Endercan Yıldız*
B 2: 4. 60
Sincan-Ankara 19. 02. 2001 Pazartesi


Ölüm Orucunun 1. Ekibin de yer alan Endercan yoldaş, dostlarına yazdığı son mektupta eylemine dair şunları söylüyor:
” …yeni yaşamlar için ölmek gerektiğini; bu süreçte ölümün yaşamak demek olduğunun bilinciyle doluyum. Tarihimize; şehitlerimize, halkımıza bağlılığın olması gereken durumudur bu. Abartılacak bir durum değil. Normal her devrimci gibi yerine getirilmesi gereken görevdir bu…”

İşte böylesi halk sevgisi ve mütevazılığıyla direnişin 181. gününde kaldırıldığı Ankara Numune Hastanesi’nde ölümsüzleşti.

Önceki İçerikCELAL ALPAY
Sonraki İçerikCAFER TAYYAR BEKTAŞ