Binali Güler

MKP Açıklamasından; 07.10.1969 yılında Erzincan’ın Tercan İlçesi’nde dünyaya geldi. İlkokulu Tercan Yatılı ilkögretim Bölge Okulu’nda okudu. ilkokulu bitirdiğinde henüz oniki yaşındayken gurbette çalışmaya gitti. Bir süre Ankara’da çalıştı. Ailesi 1986 yılında Erzincan’dan İzmir’e taşındığında ailesinin yanına gelerek uzun yıllar insaatta çalıştı.

Devrimci düsüncelerle 1988-89 yıllarında tanıştı. Çalıştığı işyerine düzenli olarak getirilen Yeni Demokrasi Dergisi’ni okumakla başlayan devrimci mücadelesi kesintisiz olarak ölümsüzlüğe uğurlandığı güne kadar sürdü. ilk örgütlü deneyimini ve başarısını çalıştığı bir yol yapım firmasında yaşadı. Çalıştığı bu şirket taşeron olarak ana firmadan yapılacak işlerin bir bölümünü üstlenmişti, ve bu kısımdaki işçiler sendikasız olarak çalıştırılıyordu. Burada bir grup arkadaşıyla örgütlediği direniş sonucu sendikalı işçilerle aynı hakları kazandılar. Her döneminde mücadelesinden kopmayan yoldaş çalışmak zorundaydı ve evli, bir çocuk babasıydı. Tüm bunlara rağmen görev ve sorumluklarını aksatmadı. Yaşamının merkezinde mücadelesi vardı. Ailesiyle olan yaşamını ve işini sorumluluklarını aksatmayacak şekilde planlıyordu. Çalıştığı işyeri yurt dışına gittiğinde, o gitmemeyi tercih ediyordu. Mümkün olduğunca İzmir dışında çalışmamaya gayret ediyordu. Yoğun süreçlerde ise işten çıkarak tüm zamanını sorumluluklarına ayırıyordu.

Devrimci mücadelesindeki istikrar ve davaya olan bağlılığından kaynaklı yoldaşları ona derin saygı ve sevgi besliyorlardı. Sadece bulunduğu yapı içinde değil, diğer devrimci çevreler içinde de sevilip sayılan biriydi. Aynı şekilde bulunduğu mahallede de sevilen bir yoldaştı. Binali yoldaş gençlik yıllarından itibaren partimizle tanışarak şehir faaliyeti içerisinde çeşitli görevler aldı. Yoldaş, bulunduğu her alanda bir partili gibi yaşayarak ve mücadele ederek özellikle Ege bölgesinde halk kitleleri ve yoldaşları icerisinde güven duyulan, sevilen bir yoldaşımızdı.

Binali yoldaş 17’lerle ölümsüzleştiğide Parti 2. Kongre delegesiydi.

Önceki İçerikBerna SAYGILI ÜNSAL
Sonraki İçerikCAFER CANGÖZ