Ali Rıza Sabur

MERCAN VADİSİ KATLİAMI – 17 HAZİRAN 2005
MKP açıklamasından:

Partimizin önder kadrolarından ve Halk Kurtuluş Ordusu’nun komutanlarından Ali Rıza Sabur yoldaş, Dersim’in Ovacık ilçesi, Büyükköy’de 1959 yılında doğdu. Devrimci düşünceyle lise yıllarında tanıştı. Ovacık Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul’a geldi.
1981 yılına kadar İstanbul’da çesitli fabrikalarda partimizin sempatizanı olarak çalıştı. Partimizin İstanbul’daki birçok eyleminde yer aldı. İstanbul Avcılar’da partimize yönelik yapılan bir operasyonda gözaltına alındı. Dört yıl Metris, Davutpaşa ve Alemdağ hapishanelerinde tusak kaldı. Hapishaneden çıktıktan sonra yeniden parimizle bağ kurarak faaliyetini bir süre daha İstanbul’da sürdürdü. Yine bu dönemde partimize yönelik yapılan operasyonlardan kaynaklı olarak Yunanistan’a gitti.
Yunanistan’da bir süre kalan yoldaş 1989 yılında katıldığı gerilla birliklerinde faaliyetlerini devam ettirdi. 1996 Kongre Hazırlık Konferansı’mızda Parti Merkez Komitesi’ne seçildi. Bir dönem Karadeniz Bölge Komitesi Sekreterliği’ni yürüttü. 1999 Parti Merkezi Konferansı’nda MK üyeliğine yeniden seçildi. Dersim bölgesinde gerilla faaliyetlerinin siyasi komiser ve komutanlarından biri olarak ısrarla Halk Savaşı’nın bayrağını yükseltti. Parti 1. Kongresi’nde seçildiği MK görevini önce Dersim, sonra Erzincan Bölge Komitesi Sekreteri olarak icra ederken 17’lerle birlikte ölümsüzleşti.

Adı: Ali Rıza
Soyadı: Sabur
Doğum Yeri: Dersim/Ovacık/Dewapil Köyü (Büyükköy)
Doğum Tarihi: 1959
Parti Adı: Cem
Konumu: P.MK Üyesi/EBK Sekreteri

Önceki İçerikİbrahim Akdeniz
Sonraki İçerikAlaattin Ataş